Thanks To All Who Participated in the 2013 Butler Homebrew BASH

There were 180 entries judged and 86 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Thank you for your interest in the 2013 Butler Homebrew BASH organized by Butler Area Society of Homebrewers. Be sure to read the competition rules.

Best of Show Winners 

BOS - Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andy Weigel Berliner Weisse With Peaches V5 20A: Fruit Beer TRASH
2nd Gregor Bender
Co-Brewer: Chris Brunetti
Citrillo IPA 14B: American IPA TRUB and TRASH
3rd Karl Weiss Kolsch 6C: Kolsch Morris Area Society of Homebrewers

BOS - Cider

No entries are eligible.

BOS - Mead

No entries are eligible.

Winning Entries 

Table 1: Light Lagers (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jessica Smith Gotta Have My Pils 2A: German Pilsner (Pils) Three Rivers Alliance of Serious Homebrewers
2nd Brian Reed Marzen 3B: Oktoberfest/Marzen TRASH
3rd Michael Mentzer Okto-Beer-Fest 3B: Oktoberfest/Marzen

Table 2: Dark Lagers (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jeff Kinzer Midnight In Prague 4C: Schwarzbier Bluff City Brewers
2nd Andy Weigel Munich Dunkel V2 4B: Munich Dunkel TRASH
3rd Jim Chaney
Co-Brewer: Jeff Durbin
Double D Doppel 5C: Doppelbock HOOCH

Table 3: Light Hybrids (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Karl Weiss Kolsch 6C: Kolsch Morris Area Society of Homebrewers
2nd Greg Brooks Kolsch 6C: Kolsch Three Rivers Underground Brewers
3rd William (Chris) Couie Crows Nest Landlubber Blonde Ale 6B: Blonde Ale MissLou Homebrewers

Table 4: Amber Hybrid / American Wheat & Rye (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andy Weigel Northern German Alt V1 7A: Northern German Altbier TRASH
2nd Jack Smith Steamy Steam 7B: California Common Beer TRASH
3rd Andy Weigel American Wheat V7 6D: American Wheat or Rye Beer TRASH

Table 5: English and American Pales (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Reed Ordinary Bitter 8A: Standard/Ordinary Bitter TRASH
2nd Tyler Smerlick
Co-Brewer: Christine Hohnholt
English Pale Ale 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Niagara Association of Homebrewers
3rd Brian Robbins NZPA 10A: American Pale Ale TRASH

Table 6: Scottish, Irish, and American Amber (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jack Smith Rusty’s Trombone 10B: American Amber Ale TRASH
2nd Malcolm Frazer Penny Farthing 9A: Scottish Light 60/- TRASH & TRUB
3rd Sean Kinnas Scottish 70/- II 9B: Scottish Heavy 70/- TRASH

Table 7: Brown Ales (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Reed Northern English Brown 11C: Northern English Brown Ale TRASH
2nd Malcolm Frazer Mind The Gap 11A: Mild TRASH & TRUB
3rd Brian Robbins Dahntahn Brahn 10C: American Brown Ale TRASH

Table 8: Porter, Dry / Oat Stout (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dean Pierce Patty’s Pub: Black 13A: Dry Stout
2nd Jack Smith Robot’s Porter 12B: Robust Porter TRASH
3rd Jacob Kustan Jake’s English Stout 13C: Oatmeal Stout Sons of Alchemy

Table 9: Sweet, American, Imperial Stout (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jake Ocque Fracking Fluid 13E: American Stout
2nd Lance Harbison Ain’t Your Daddy’s Guinness 13F: Imperial Stout TRUB
3rd Karl Weiss Imperial Beerzerker 13F: Imperial Stout Morris Area Society of Homebrewers

Table 10: IPA (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Gregor Bender
Co-Brewer: Chris Brunetti
Citrillo IPA 14B: American IPA TRUB and TRASH
2nd Bryan Wyant Ultimate Warrior 14B: American IPA
3rd Jessica Smith Donkey’s Years 14A: English IPA Three Rivers Alliance of Serious Homebrewers

Table 11: German & Belgian Wheat (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Chris Valleau Apologize 16A: Witbier
2nd Jessica Smith Hardheaded Harold’s Hefe 15A: Weizen/Weissbier Three Rivers Alliance of Serious Homebrewers
3rd Malcolm Frazer Foolish Wit 16A: Witbier TRASH & TRUB

Table 12: Saison & Fruit Beer (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andy Weigel Berliner Weisse With Peaches V5 20A: Fruit Beer TRASH
2nd Brendan Palfreyman Blood & Treasure Saison 16C: Saison
3rd Gregor Bender
Co-Brewer: Michelle Bender
Prickly Wit 20A: Fruit Beer TRUB and TRASH

Table 13: Belgian & Sour Ale (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st John Lasher
Co-Brewer: Tim Bauer
Brett Farmhouse 16E: Belgian Specialty Ale BASH
2nd Tyler Smerlick
Co-Brewer: Christine Hohnholt
Belgian Pale Ale 16B: Belgian Pale Ale Niagara Association of Homebrewers
3rd John Rozborski Luis’ Mexican Summer Wit 16E: Belgian Specialty Ale TRASH

Table 14: Strong Ale (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Reed Old Ale 19A: Old Ale TRASH
2nd Brian Robbins Old Lumpyhead 19B: English Barleywine TRASH
3rd Karl Weiss 1000th Gallon Barleywine 19C: American Barleywine Morris Area Society of Homebrewers

Table 15: Spice/Herb/Veg and Xmas (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason Irwin Hail To The King! 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer BASH
2nd Kenneth Scott Smoked Pumpkin Ale 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer BASH
3rd Brendan Palfreyman Lovely, Dark, & Deep Coffee Stout 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 16: Smoke, Wood, and Specialty (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jessica Smith Bottle Of Smoke 22B: Other Smoked Beer Three Rivers Alliance of Serious Homebrewers
2nd Alexander Espinoza Vanilla Sweet Stout 23A: Specialty Beer
3rd Jack Smith Afternoon Delight 23A: Specialty Beer TRASH

Table 17: Mead and Cider (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Wickstrom Orange Nectar 24A: Dry Mead Midnight Homebrewers League
2nd Todd Nuttall Seth’s Special Reserve 27A: Common Cider
3rd Jason Irwin Hey, She Likes It! 28B: Fruit Cider BASH
Official PayPal Seal